Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 18.06.2020 11:43:34 

NEKTARKA Strakonice

Domov pro seniory

Asi tím nejkrásnějším posláním pro kapelu je rozdávat radost! Kapela Nektarka vstupuje do 20. let 21. století právě takovouto příjemnou aktivitou. V rámci projektu "Ježíškova vnoučata" totiž nejmenovaná dárkyně přišla s přáním, aby kapela Nektarka zahrála v domově pro seniory ve Strakonicích v Rybniční ulici. Shodou okolností trávil v tomto zařízení poslední měsíce svého života i náš bývalý kapelník Ladislav Rom, takže jsme tuto příležitost uvítali a dohodli jsme termín hned na začátku jara, konkrétně 27. března 2020.

Pracovně jsme si tuto akci pojmenovali "S příchodem jara přichází Nektarka". Obyvatelům tohoto domova přineseme dobrou můziku až "do kuchyně" a já pevně věřím, že stejně jako se bude příroda probouzet do další sezóny, tak i my dodáme všem obyvatelům domova novou energii do dalšího života. Již teď se na to moc těšíme a ještě jednou bych chtěl poděkovat oné anonymní dárkyni!
(14.února 2020)

Mažoretky ve Strakonicích

Již řadu let se ve Strakonicích začátkem června koná zemské finále mažoretkových skupin. A také již řadu let jim při průvodu městem a následném pochodovém defilé na mostě Jana Palacha hraje kapela Nektarka. Ovšem časy se mění a mění se také forma pochodového defilé - alespoň z pohledu muziky. Zatímco v dřívějších letech se střídali 2 (nebo dokonce i 3) orchestry, v poslední době se již pro pořadatele stalo obtížné sehnat druhou kapelu. A tak v roce 2018 (a stejně tak tomu bude i letos) hraje pouze 1 kapela.

Ovšem není to pouze Nektarka, která čítá "jen" cca 18 muzikantů, ale prezentuje se zde i dětský dechový orchestr ZUŠ Strakonice. Vznikl tedy poměrně velký dechový orchestr čítající cca 35 lidí! Navíc to přináší především pro mladé muzikanty ze ZUŠ nesporné výhody - mohou si zahrát před početným publikem a nasbírají řadu nových zkušeností, třeba od dospělých kolegů. V loňském roce jsme tento "pokus" uskutečnili přávě při mažoretkách a také v srpnu při nedělním průvodu na MDF. A obojí se celkem podařilo!

V roce 2019 se tato akce uskuteční v sobotu 1. června. Pokud si chcete poslechnout toto mohutné těleso (které od 90-tých, kdy odešel z hudební školy pan učitel Rom, ve Strakonicích nebylo) a zároveň se potěšit pohledem na nádherné choreografické provedení pochodových defilé v podání nejlepších českých mažoretkových skupin, určitě se přijďte podívat!
(20.kvěna 2019)

Nektarka opět v zahraničí

Po nějaké době bude hrát kapela Nektarka opět za hranicemi České republiky. Konkrétně to bude v Německu ve městě Bad Salzungen. Více o tomto městě naleznete více třeba na oficiálních stránkách: https://www.badsalzungen.de nebo na stránkách Města Strakonice: http://www.strakonice.eu/content/partnerske-mesto-bad-salzungen. Koncem června se tam konají tradiční městské slavnosti a v letošním roce u toho budeme i my!

Trochu nepříjemné je, že termín se přesně shoduje s termínem Pivovrské pouti ve Strakonicích. Nakonec se nám podařilo obě akce skloubit dohromady, takže v sobotu (23.6) odpoledne nás (jako každoročně) uslyší návštěvníci Pivovarské pouti ve Strakonicích a v neděli (24.6) již budeme hrát cca o 400km jinde - v německém lázeňském městě Bad Salzungen. Pravda, pro muzikanty to bude asi trochu náročné, ale co bycho pro "ucho a oko" diváka neudělali!
(19.dubna 2018)

Máme tu rok 2018

Vánoční svátky 2017 jsou nenávratně pryč a všichni jsme směle vykročili do roku 2018! Jaký asi bude? Určitě velice zajímavý - vždyť řada důležitých událostí v minulosti se stala právě v roce, který měl na konci číslovku "8". Ve Strakonicích nás čeká mimo jiné v srpnu další ročník Mezinárodního dudáckého festivalu a vrcholem bude pravděpodobně 100. výročí založení republiky, které přjde v říjnu. Ale nepředbíhejme - na všechno je ještě dost času!

A co čeká kapelu NEKTARKA? To je těžká otázka! Určitě bychom rádi opět zahráli hlavně ve Strakonicích (nebo blízkém okolí), ať už při těchto mimořádných nebo jiných, pravidelně opakujících se, akcích. Rádi bychom se také vrátili do trochu těsnějšího spojení s pivovarem DUDÁK, protože pivo a lidová muzika k sobě neodmyslitelně patří. Paradoxně je asi nevětší překážkou název kapely, který vznikl podle značky piva v 90-tých létech, ale dnes už se pro strakonické pivo výhradně používá značka jiná - DUDÁK. Uvidíme, co přinesou další týdny a měsíce...

Po muzikantské stánce můžeme slíbit, že budeme dělat co nejlepší muziku! Jsme kapelou amatérskou, ale proč se nepokusit vyrovnat i profesionálům? A myslím, že v loňském roce se to několikrát povedlo - vzpoměňte si třeba na oslavy 650. let města (v srpnu) - tam to vůbec nebylo špatné!
(23.ledna 2018)

Strakonice 2017 - bylo, nebylo...

Začátkem roku 2017 jsme zveřejnili informaci, že tento rok bude pro město Strakonice jistě výjimečným. A to beze sporu byl! Nicméně řada věcí se odehrála jinak, než jsme si původně představovali. V rámci oslav 650. výročí města Strakonice se v letní sezóně opravdu uskutečnilo mnoho akcí. Ovšem pro příznivce dechovky jich mnoho nebylo - vlastně jenom jedna! Jinak tento žánr zůstal ve stínu populární a hlavně rockové muziky, které je teď ve Strakonicích přáno.

V pátek a v sobotu (25. a 26. srpna) bylo možné v rámci oslav dobrou dechovku slyšet na scéně pod pivovarem, kde kromě Nektarky zahrála také Budvarka, Vysočinka, Jižani, České buchty Babouci, Malá muzika a dokonce přijel i Josef Zíma. Ale to bylo za celý rok vše. Na festival dechových hudeb, který by důstojně připomněl osobnost Ladislava Roma, bohužel nedošlo. Nekonala se ani jiná akce zaměřená na tento druh muziky. Dokonce ani na tradiční Václavské pouti letos Nektarka nehraje (více v článku v Týdeníku Strakonicko), takže poslední možnost slyšet Nektarku s klasickým dechovkovým repertoárem měli strakoňáci na festivalu "Strakonice nejen sobě" v pátek 15. září 2017. Poté už letos zahraje Nektarka ve Strakonicích jen v rámci tradičních Adventních trhů pod Rumpálem.
(22.září 2017)

Strakonice - 650. výročí v roce 2017

Rok 2017 bude pro město Strakonice jistě rokem výjimečným! Už proto, že oslaví hezky kulaté výročí - 650 let. Oslavy tohoto výročí nebudou soustředěny do jednoho dne nebo víkendu, ale budou se prolínat celou sezónou 2017 a to řadou kulturních a společenských akcí. Pravda, vlastní vrchol oslav zřejmě připadne na poslední srpnový víkend, ale již mnoho týdnů před tím a možná i potom se uskuteční spousta akcí. Jejich výčet zatím není přesně znám, ale určitě se mají všichni obyvatelé i návštěvníci Strakonic na co těšit!

Stranou nezůstane ani dechovka! Největší osobností dechové muziky, která ve Strakonicích žila, byl bezesporu učitel hudby a muzikant - pan Ladislav Rom. V roce 2017 je to již 5 let od jeho úmrtí a protože ve Strakonicích stále žije a hraje mnoho muzikantů, kteří byli jeho žáci, rozhodli jsme se udělat ve Strakonicích festival dechových hudeb. Jeho 1. ročník je plánovaný na letošní rok právě v rámci výročí města Strakonice. Festival se uskuteční v letních měsících (zřejmě v červenci), přesný datum bude ještě upřesněn. Ale už teď můžeme slíbit dobrou muzikantskou úroveň všech účastníků! Kdyby u toho byl pan Rom, určitě by kvalita muziky byla nejdůležitějším kritériem při výběru kapel.
(17.ledna 2017)


Starší příspěvky:

Rok 2016: Události roku 2016

Rok 2015: Události roku 2015

Rok 2014: Události roku 2014

Rok 2013: Události roku 2013

Rok 2012: Události roku 2012

Rok 2011: Události roku 2011

Rok 2010: Události roku 2010

Rok 2009: Události roku 2009

 

TOPlist