Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 25.10.2018 07:27:30 

NEKTARKA Strakonice

Nektarka opět v zahraničí

Po nějaké době bude hrát kapela Nektarka opět za hranicemi České republiky. Konkrétně to bude v Německu ve městě Bad Salzungen. Více o tomto městě naleznete více třeba na oficiálních stránkách: https://www.badsalzungen.de nebo na stránkách Města Strakonice: http://www.strakonice.eu/content/partnerske-mesto-bad-salzungen. Koncem června se tam konají tradiční městské slavnosti a v letošním roce u toho budeme i my!

Trochu nepříjemné je, že termín se přesně shoduje s termínem Pivovrské pouti ve Strakonicích. Nakonec se nám podařilo obě akce skloubit dohromady, takže v sobotu (23.6) odpoledne nás (jako každoročně) uslyší návštěvníci Pivovarské pouti ve Strakonicích a v neděli (24.6) již budeme hrát cca o 400km jinde - v německém lázeňském městě Bad Salzungen. Pravda, pro muzikanty to bude asi trochu náročné, ale co bycho pro "ucho a oko" diváka neudělali!
(19.dubna 2018)

Máme tu rok 2018

Vánoční svátky 2017 jsou nenávratně pryč a všichni jsme směle vykročili do roku 2018! Jaký asi bude? Určitě velice zajímavý - vždyť řada důležitých událostí v minulosti se stala právě v roce, který měl na konci číslovku "8". Ve Strakonicích nás čeká mimo jiné v srpnu další ročník Mezinárodního dudáckého festivalu a vrcholem bude pravděpodobně 100. výročí založení republiky, které přjde v říjnu. Ale nepředbíhejme - na všechno je ještě dost času!

A co čeká kapelu NEKTARKA? To je těžká otázka! Určitě bychom rádi opět zahráli hlavně ve Strakonicích (nebo blízkém okolí), ať už při těchto mimořádných nebo jiných, pravidelně opakujících se, akcích. Rádi bychom se také vrátili do trochu těsnějšího spojení s pivovarem DUDÁK, protože pivo a lidová muzika k sobě neodmyslitelně patří. Paradoxně je asi nevětší překážkou název kapely, který vznikl podle značky piva v 90-tých létech, ale dnes už se pro strakonické pivo výhradně používá značka jiná - DUDÁK. Uvidíme, co přinesou další týdny a měsíce...

Po muzikantské stánce můžeme slíbit, že budeme dělat co nejlepší muziku! Jsme kapelou amatérskou, ale proč se nepokusit vyrovnat i profesionálům? A myslím, že v loňském roce se to několikrát povedlo - vzpoměňte si třeba na oslavy 650. let města (v srpnu) - tam to vůbec nebylo špatné!
(23.ledna 2018)

Strakonice 2017 - bylo, nebylo...

Začátkem roku 2017 jsme zveřejnili informaci, že tento rok bude pro město Strakonice jistě výjimečným. A to beze sporu byl! Nicméně řada věcí se odehrála jinak, než jsme si původně představovali. V rámci oslav 650. výročí města Strakonice se v letní sezóně opravdu uskutečnilo mnoho akcí. Ovšem pro příznivce dechovky jich mnoho nebylo - vlastně jenom jedna! Jinak tento žánr zůstal ve stínu populární a hlavně rockové muziky, které je teď ve Strakonicích přáno.

V pátek a v sobotu (25. a 26. srpna) bylo možné v rámci oslav dobrou dechovku slyšet na scéně pod pivovarem, kde kromě Nektarky zahrála také Budvarka, Vysočinka, Jižani, České buchty Babouci, Malá muzika a dokonce přijel i Josef Zíma. Ale to bylo za celý rok vše. Na festival dechových hudeb, který by důstojně připomněl osobnost Ladislava Roma, bohužel nedošlo. Nekonala se ani jiná akce zaměřená na tento druh muziky. Dokonce ani na tradiční Václavské pouti letos Nektarka nehraje (více v článku v Týdeníku Strakonicko), takže poslední možnost slyšet Nektarku s klasickým dechovkovým repertoárem měli strakoňáci na festivalu "Strakonice nejen sobě" v pátek 15. září 2017. Poté už letos zahraje Nektarka ve Strakonicích jen v rámci tradičních Adventních trhů pod Rumpálem.
(22.září 2017)

Strakonice - 650. výročí v roce 2017

Rok 2017 bude pro město Strakonice jistě rokem výjimečným! Už proto, že oslaví hezky kulaté výročí - 650 let. Oslavy tohoto výročí nebudou soustředěny do jednoho dne nebo víkendu, ale budou se prolínat celou sezónou 2017 a to řadou kulturních a společenských akcí. Pravda, vlastní vrchol oslav zřejmě připadne na poslední srpnový víkend, ale již mnoho týdnů před tím a možná i potom se uskuteční spousta akcí. Jejich výčet zatím není přesně znám, ale určitě se mají všichni obyvatelé i návštěvníci Strakonic na co těšit!

Stranou nezůstane ani dechovka! Největší osobností dechové muziky, která ve Strakonicích žila, byl bezesporu učitel hudby a muzikant - pan Ladislav Rom. V roce 2017 je to již 5 let od jeho úmrtí a protože ve Strakonicích stále žije a hraje mnoho muzikantů, kteří byli jeho žáci, rozhodli jsme se udělat ve Strakonicích festival dechových hudeb. Jeho 1. ročník je plánovaný na letošní rok právě v rámci výročí města Strakonice. Festival se uskuteční v letních měsících (zřejmě v červenci), přesný datum bude ještě upřesněn. Ale už teď můžeme slíbit dobrou muzikantskou úroveň všech účastníků! Kdyby u toho byl pan Rom, určitě by kvalita muziky byla nejdůležitějším kritériem při výběru kapel.
(17.ledna 2017)

Křest CD

Slibované CD je na světě. A co CD - dokonce "dvojCD"! Jmenuje se "Nektarka v behu času" a na obou CD je 17 písniček, které mají jedno společné. Ve Strakonicích zazněly již v 70-tých letech (často pod taktovkou jejich autorů) a v roce 2016 je kapela Nektarka znovu natočila ve studiu Českého rozhlasu v Českých Bubějovicích. Je to opravdu zajímavé srovnání jak po stránce muzikantské, tak i po stránce audio-techniky použité tehdy a dnes.

V neděli 4. září 2016 bude tento nosič "uveden do života", tedy slavnostně pokřtěn v Domě kultury ve Strakonicích. Více je možné najít na tomto plakátu. Srdečně zveme všechny příznivce dobré muziky na tuto akci, protože se zde máme možnost setkat se zajímavými hosty! Lístky je možné si zakoupit v předprodeji. A pokud to náhodou nevyjde, nestane se žádná tragédie. Nové CD budeme mít s sebou na dalších akcích - např. hned na Václavské pouti při našem koncertu. Ten je plánovaný na neděli 25.9.2016 od 10 hodin na parkovišti pod nemocnicí.
(18.srpna 2016)

Příprava nového CD

Přišel rok 2016. A s ním i mnoho nového! Mimo jiné také 25. výročí založení kapely NEKTARKA. Dále na tento rok připadají (bohužel již nedožité) 90-té narozeniny zakladatele kapely, muzikanta a učitele pana Ladislava Roma a také 45. výročí založení dechového orchestru ČEZETA, který byl základem pro vznik NEKTARKY. Všechny tyto události jistě stojí za připomenutí a naše kapela se rozhodla i přes problémy, které nás potkaly v minulém roce, vytvořit nové CD. A nebude jen tak obyčejné, bude to dvojCD - nově natočený nosič a "retro CD", které budou obsahovat stejné písničky. Podařilo se nám totiž záchránit tzv. „zlatý poklad“ z pozůstalosti pana Roma. Jsou to autentické záznamy „Setkání s písničkou“ ze 70-tých let (minulého století), kdy do Strakonic právě na tato setkání přijeli osobnosti jako Jaromír Vejvoda, Karel Vacek, Josef Poncar, Ladislav Kubeš, František Soukup, Vladimír Fuka, Áda Doško, Jaroslav Škabrada, Jan Bureš, Karel Polata a další. Pro někoho to může být bezcenné, ale my víme, že se jedná o velkou vzácnost, kterou bychom si neměli nechat jen pro sebe. Takže na melodie, které už ve Strakonicích zazněly před více jak 40-ti lety, se můžeme už teď těšit. Na svět by pravděpodobně mohlo toto "děťátko" přijít do Václavské pouti ve Strakonicích, tedy do konce září 2016.
(13.dubna 2016)

Adventní trhy po Rumpálem

S blížícím se koncem roku 2015 přichází doba adventu, tedy období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba očekávání příchodu vánočních svátků a také jakéhosi "zklidnění". Na konci roku plného změn (které potkali nejen naši kapelu) přijde určitě toto období vhod. A jako každým rokem, začátkem adventu probíhají na nádvoří strakonického hradu (pod Rumpálem) "Adventní trhy". Oproti předchozím rokům se letos konají až druhý adventní víkend, tedy 4.-6.12.2015. Také hlavní pořadatel se v letošním roce změnil - je to Muzeum středního Pootaví Strakonice. Ale po roční přestávce se opět na adventních trzích představí také naše kapela Nektarka. V sobotu od 14 hodin hrajeme na druhém nádvoří a připravujeme "vánoční" kytičku adventních písní, tradičních koled a vánočních melodií. Zvuk dechových nástrojů bude určitě příjemnou změnou mezi pěveckými sbory a jinými žánry, které vás na trzích čekají. Ostatně aktuální program lze nalézt na stránkách muzea Strakonice. A samozřejmě - všem přejeme krásné Vánoce a ještě hezčí Nový rok!
(20.listopadu 2015)

Václavská pouť 2015

Pomalu končí léto a to je neklamné znamení, že se blíží tradiční Václavská pouť ve Strakonicích. I v letošním roce je na pouť připraven bohatý program a ani letos nebude chybět koncert kapely NEKTARKA. I přesto, že Strakonice v poslední době zaznamenaly mnoho změn, některé tradice zůstávají a to je dobře! Naše kapela vystoupí na obvyklém místě (na parkovišti pod nemocnicí) a dokonce i v obvyklém čase (v neděli dopoledne). Kromě Nektarky vás ale čeká ještě mnoho dalších zajímavostí - tady je kompletní program Václavské pouti (zdroj - Zpravodaj města Strakonice, číslo 9/2015). Tuto tradiční akci, kterou může Strakonicům závidět mnoho českých měst, si určitě nenechte ujít. Kromě dobré muziky budeme mít pro vás také stolní kalendáře na rok 2016 a další překvapení. Tak snad se podaří počasí a budeme se moc těšit - určitě přijďte!
(27.srpna 2015)

NEKTARKA a strakonický pivovar

Už v březnu letošního roku jsem psal o personálních změnách u našeho hlavního sponzora, kterým byl DUDÁK - Měšťanský pivovar Strakonice. Věřil jsem, že se to naší kapely nijak zásadně nedotkne - bohužel jsem se tenkrát mýlil. Abych ovšem předešel spekulacím a polopravdám, které jsou s tímto spojené, chtěl bych zde stručně objasnit průběh událostí.
Oficiální informaci o tom, že smlouva mezi naší kapelou a pivovarem DUDÁK (kterou jsme každý rok obnovovali) nebude obnovena, jsme dostali doporučeným dopisem v měsíci květnu. Současně jsme byli vyzváni, abychom do 30.6.2015 vyklidili prostory v pivovaru. Okamžitě jsme začali hledat jiné prostory (zejména pro zkoušení a uložení not a nástrojů), kde by kapela mohla dále pokračovat v činnosti. To se díky vedení města Strakonice podařilo. Byly nám nabídnuty prostory v budově bývalé OVS a zaměstnanci společnosti Technické služby Strakonice nám pomohli s přestěhováním. V současné době tedy máme prostory na zkoušení (i když podstatně menší) a kapela může žít dál. O tom, jak to bude v budoucnu a jak nahradit sponzorskou pomoc (která byla dříve od pivovaru) se v současné době jedná. To je asi vše - kapela NEKTARKA stále funguje, i když v tochu jiné (možná složitější) situaci. Ostatně o nastalé situaci již informoval také článek v Týdeníku Strakonicko.
Dalo by se říct, že to trochu připomíná situaci v roce 1991. To byla také naše kapela, která zkoušela v prostorách LŠU Strakonice (dnes ZUŠ), vypovězena a hledali jsme nové útočiště. Tenkrát nám vyšel vstříc pivovar a byla s tím spojena i změna názvu (z kapely ČEZETA se stala NEKTARKA). Přineslo to mnoho pozitivního, ale také nějaké nevýhody. Téměř přesně po 24 letech (tehdy byl termín 30.6.1991) se naše kapela opět stěhuje. Snad i tentokrát klady s tím spojené převáží ty zápory!

(17.srpna 2015)

Přišel rok 2015

I když zima se zatím ještě nevzdává, v předpovědi počasí se stále častěji mluví o teplých dnech, které nás čekají. Ano, co nevidět přijdou Velikonoce a také kapela Nektarka se připravuje na novou sezónu. Je třeba říct, že uplynulé zimní měsíce nebyly pro kapelu vůbec tak klidné, jak se může zdát. Po podzimních volbách do městského zastupitelstva se kompletně změnilo nejen vedení města, ale také dozorčí rada a vedení našeho hlavního patrona - pivovaru DUDÁK, měšťanského pivovaru ve Strakonicích. Pevně věříme, že personální změny nebudou mít zásadní vliv na fungování naší kapely, protože zejména naši possluchači a příznivci dobré dechovky by si to určitě nezasloužili. Ale uvidíme, co přinese čas.
A na co zajímavého se můžete těšit? V současné době opět trochu rozšiřujeme repertoár a v letošním roce naší kapelu určitě uslyšíte na tradičních akcích. Větší svátek nás čeká v roce 2016, kdy (pokud to okolnosti dovolí) kapela oslaví 25 let svého trvání. Zároveň nás v červnu 2016 čekají první kulaté (90.) nedožité narozeniny nšeho bývalého kapelníka pana Ladislava Roma. Již k těmto výročím něco připravujeme, ale zatím si to necháme schované "pod pokličkou". Nechte se tedy překvapit!
(4.března 2015)

 

Starší příspěvky:

 
 
 
 
Rok 2011: Události roku 2011
 
Rok 2010: Události roku 2010

Rok 2009: Události roku 2009

 

TOPlist