Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 18.06.2020 11:43:34 

NEKTARKA Strakonice

O kapele

Kapela NEKTARKA vznikla v roce 1991 po více než roční odmlce většího dechového orchestru ČEZETA ve Strakonicích. Převážnou část muzikantů tvořili právě členové kapely ČEZETA. Od jejího vzniku stál za kapelou strakonický pivovar, podle kterého byla kapela pojmenována. Jeho hlavním produktem bylo pivo značky NEKTAR a odtud i název NEKTARKA. Hlavním člověkem, který se ovšem na založení kapely podílel, byl její kapelník Ladislav Rom. Dirigentskou taktovku držel již jako kapelník ČEZETY a kapelu NEKTARKA řídl až do roku 2009. Poté se řízení kapely ujal klarinetista Jiří Záhorský, kterému v tom pomáhá Václav Vincik a Hana Svobodová. Populární a lidovou muziku hraje NEKTARKA v obsazení od 13 do 20 muzikantů. Během svého působení se kapela pravidelně prezentuje na společenských a kulturních akcích ve Strakonicích a okolí. Kromě toho absolvovala i celou řadu koncertů v České republice i v zahraničí, vydala několik kompaktních disků (CD i DVD) a nahrála mnoho písniček pro Český rozhlas.

 

Repertoár kapely

Jelikož NEKTARKA je dechová kapela, tvoří základ jejího repertoáru pochopitelně lidové písničky. Vedle množství jihočeských lidových písní má v repertoáru většinu titulů Františka Kmocha, Josefa Poncara, Jaromíra Vejvody, Karla Vacka a Járy Jankovce – rodáka z regionu. Hlavním sponzorem kapely je pivovar a proto, i když to není jediný důvod, se to v repertoáru kapely jen hemží písničkami o pivu a o všem, co s dobrým pivem souvisí. Nutno dodat, že mnoho písniček a zejména směsí aranžoval pro kapelu právě její kapelník Ladislav Rom. Protože kapela NEKTARKA je ze Strakonic, uplatňují se také při některých koncertních vystoupeních sólisté – dudáci. Další využití má kapela při průvodech, kde každoročně hraje pochodové skladby. Kromě toho je možné nalézt v repertoáru NEKTARKY také skladby v tanečních rytmech, které hraje kapela především na plesech nebo tanečních zábavách. Mimo Českou republiku hrála NEKTARKA také v Polsku, Rakousku, Německu, Itálii a Švýcarsku.

 

Kapelník Ladislav Rom

Od vzniku NEKTARKY až do roku 2009 stál v jejím čele kapelník Ladislav Rom. Tento velmi uznávaný učitel hudby a muzikant svázal svou muzikantskou historii s městem Strakonice již v roce 1966, kdy nastoupil na místo učitele dechových nástrojů v Lidové škole umění ve Strakonicích. Během svého působení na této škole, které trvalo až do roku 1992, vychoval celou řadu vynikajících muzikantů, kteří se proslavili u nás i ve světě. V této době byl také kapelníkem dechového orchestru LŠU, z jehož starších členů vznikla v roce 1971 také dechová kapela ČEZETA. Obě tato tělesa vystupovala na mnoha festivalech a získala mnoho ocenění na různých soutěžích. Nejvýraznější úspěchy zaznamenaly strakoničtí muzikanti na pravidelných soutěžích dechových hudeb LŠU, dále pak v soutěžích Zlatá křídlovka, Jindřichohradecká růže a dalších. Začátkem devadesátých let, kdy se pro velké dechové orchestry zužovalo pole působnosti, založil Ladislav Rom většinou ze svých bývalých žáků a členů ČEZETY malou jihočeskou dechovku NEKTARKA, jejímž hlavním patronem byl strakonický pivovar. Také s touto kapelou zaznamenal Ladislav Rom mnoho úspěchů. Mezi nejvýznamnější patří úspěchy na mezinárodních soutěžích dechových hudeb německých městech Mnichov a Cham, několik vítězství v rozhlasové soutěži O soudek piva a další. V roce 2009 začal pan Rom (především ze zdravotních důvodů) žít v domě s pečovatelskou službou. Definitivně se jeho život uzavřel 30.3.2012.

 

Strakonický pivovar

Od založení kapely až do roku 2014 byl hlavním sponzorem kapely NEKTARKA strakonický pivovar – dnes Měšťanský pivovar Strakonice, a.s.. Pivovar byl založen v roce 1649 a patří k nejstarším pivovarům v Čechách. V současné době nabízí svým zákazníkům celou řadu vynikajících výrobků. Kromě klasických světlých výčepních piv patří do jeho nabídky světlý i tmavý ležák „Dudák“ nebo speciální polotmavý ležák „Klosterman“. Kapela NEKTARKA hraje pravidelně každou poslední sobotu v červnu na Pivovarské pouti, kterou pořádá strakonický pivovar a koná se na podskalí pod pivovarem ve Strakonicích. Více na http://www.pivovar-strakonice.cz

 

 

 

 

 

TOPlist